PROIECT EDUCAŢIONAL HAIDEȚI COPII SĂ ALEGEM MESERII!

Proiect educational „HAIDEȚI COPII SĂ ALEGEM MESERII!”

Acest proiect, realizat de Asociația A.R.I.P.I., coordonat de Școala Gimnazială Filipeni, în parteneriat cu Universitatea Vasile Alecsandri din Bacău, Teatrul Municipal Bacovia si Alex Catering Group, sa dezvoltat ca spuns la nevoile identificate în cadrul comunității de tre cadrele didactice, în ceea ce priveste autocunoasterea elevilor, modalitătile de relationare între aceștia și nu în ultimul rând situatia pecuniară dificilă în care se află unii copii. Astfel, proiectul se desfășoară pe două planuri: primul are în vedere oferirea unor modele sociale elevilor din diverse sfere de activitate pentru momentul când aceștia vor deveni adulți, iar cel de al doilea plan se axează pe activități menite stimuleze interacțiunea pozitivă între copii, autocunoasterea și implicarea în activități nonformale educative, sponsorizate de Asociația A.R.I.P.I. . Proiectul are o importanță deosebită deoarece vizează și contactul elevilor din mediul rural cu cei din mediul urban. Prin asta, stimulăm procesul de socializare și scăderea ratei de abandon școlar în rândul elevilor din comunitatea noastră.
Scopul întregului proiect urmărește observarea unor domenii de activitate ce implică niveluri de pregătire diverse, de la nivel de învățământ profesional, liceal, universitar până la nivel postuniversitar. Toate acestea dorim să fie modele dezirabile care să stea la baza devenirii lor viitoare. Obiectivul nostru este stimularea interesului elevilor pentru viitorul socioprofesional prin oferirea unor
modele aflate în prezent pe piața muncii. Să le dăm A.R.I.P.I. micuților școlari, pentru a visa la un viitor mai bun!

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *